11_edited.jpg

Pogrzeb Ilony Kuśmierkiej-Kocyłak. Aktorka została pochowana we Włoszczowie

Ilona Kuśmierska-Kocyłak zmarła 18 września. Aktorka kojarzona najbardziej z roli Jadźki w "Samych swoich" zmarła w wieku 74 lat. 

Pogrzeb Ilony Kuśmierskiej-Kocyłak odbył się w jej rodzinnym Włoszczowie, na tamtejszym cmentarzu złożono też urnę z prochami gwiazdy. Grób Ilony Kuśmierskiej tonął w kwiatach - obok licznych wieńców pogrzebowych zapalono także znicze. Podczas mszy żałobnej, odprawionej w Kościele Parafialnym pw. bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie, nie zabrakło najbliższej rodziny, sąsiadów, a także fanów talentu aktorki.

galeria zdjęć

Pasjonat filmu Sami swoi

W miejscowości Gostkowice, liczącej pięćdziesięcioro mieszkańców, pojawiło się niezwykłe muzeum. Za jego organizację odpowiada Edward Masłowski, pasjonat kultowej polskiej komedii. - On po prostu tym żyje, całym sobą - mówi jego córka.

więcej

Nasza strona na Facebooku

Please reload

Najnowsze newsy

Po wejściu na podwórze Kargula czuję jakąś magię tego miejsca, której nie umiem określić. Właścicielami domu w którym były kręcone sceny do filmu są Józefa i Tadeusz Doleccy. Pan Tadeusz oprowadza mnie po obejściu: tu stała stodoła po której została tylko ściana frontowa i wrota, schody po których tak sprytnie wdrapywała się Jadzka na strych, przez to okno Witia podpatrywał Jadżkę jak tańczyła z miotłą, a przez to okno na górze Ania uciekała po prześcieradle, za płotem dom Pawlaka w którym dziś mieszka Janusz również Dolecki.

więcej

  Film znam bardzo dobrze, ale wstyd się przyznać, ja nigdy jeszcze nie obejrzałam filmu w całości, od początku do końca. Gdy wyświetlają  Samych swoich w telewizji, mąż mnie woła – Marcia chodz, zaraz będziesz w filmie. Siadam przed telewizorem i patrzę – wówczas nachodzą mnie wątpliwości – to ja, czy nie ja.

więcej

Marta Ławińska -  Grała u najlepszych reżyserów. Wszyscy przepowiadali jej świetlaną przyszłość, jednak ona wybrała inną drogę w swej karierze. Wyjechała do Paryża gdzie występowała na deskach teatralnych i kabaretowych, śpiewała stare romanse po polsku, francusku i rosyjsku, podjęła studia na Sorbonie.

więcej

Dlaczego w filmie "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego niektórzy aktorzy mówią nie swoim głosem? Tajemnicę tą wyjaśnia Dariusz Kożlenko w swojej książce  "Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów".

więcej

Skąd przyjechali, skąd pochodzi ta ziemia w lnianym woreczku na szyi jak skarb największy? Skąd ten karabin, co to z niego zamek wylata, ale zawsze pod ręką,"bo sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być i tak po naszej stronie"Skąd przywieźli ten język- choć śpiewny, to w mowie twardy?Do jakiego miejsca tęsknili zasypiając?Skąd?

więcej

Fani trylogii Sylwestra Chęcińskiego po raz kolejny udowodnili, że nie ma dla nich żadnych tajemnic związanych z  filmem.  Do tej pory nic nie wiedzieliśmy gdzie kręcone były sceny w starym młynie. który został obroniony przed szabrownikami. Dzięki pasjonatom, od dziś na naszej mapie filmowej pojawiła się miejscowość Sadowice.

Zobaczcie mapę filmową

Pogrzeb po amerykańsku. Umarł John Pawlak z CHICAGO. Ten sam, który w „Samych swoich” wysiadł z walizką na stacyjce na Dolnym Śląsku. Grał go Zdzisław Karczewski. Teraz w filmie „Big Deal” Kargule i Pawlaki wybierają się do Ameryki – okazuje się że jadą prosto na pogrzeb.

Reportaż z realizacji filmu "Big Deal", czyli "Kochaj albo rzuć"

zobacz artykuł

Please reload

Please reload

Jak na imię miał Pawlak?

Czy Ania miała rodzeństwo?

Ile butelek piwa kupił Zenek na wesele?

Podaj nr. czołgu, który stał za stodołą Pawlaka.

.Jeśli znasz odpowiedz na te pytania- to zapraszamy do QUIZU z wiedzy o filmie Sami swoi

wejdz i rozwiąż QUIZ.

Czy znasz cytaty z filmu? Jeśli tak to ten quiz napewno nie sprawi ci problemu

dokończ cytat z filmu

 To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się fantastyczną mrzonką, dziś, dzięki możliwościom technicznym okazało się realne. Pojawienie się nowych nośników, takich jak DVD, skłania do doskonalenia technicznego starych filmów. Studio Filmowe "Oko" zaczęło więc szukać inwestora.

więcej

Podczas kręcenia filmu "Kochaj albo rzuć" zarejestrowano  obchody parady Kolumba. W materiale filmowym znalazło się ujęcie - przejeżdżającego ulicami prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera. Moment, w którym polityk macha do swoich wyborców i kłania się im, wmontowano do filmu w ten sposób, jakby odbiorcami jego pozdrowień mieli być właśnie Kargul i Pawlak. Ze względu na szacunek do głowy obcego mocarstwa zalecono jednak usunięcie tej sceny. 

więcej

Zobacz wpadki w filmie, które zauważyli internauci. Błędy w filmie potraktujcie jako ciekawostkę, a nie jako niedociągniecia realizatorów .

więcej

Od premiery pierwszej czesci filmu (SAMI SWOI) minęło już blisko pół wieku .Zobacz fotosy przedstawiające sceny z filmów i porównaj je z fotografiami z czasów dzisiejszych.

więcej

Please reload

drzewo.jpg
132039693_217575006657929_1260897000441839758_o.jpg
pomnik.jpg

Jerzy Janeczek do sceny ujeżdżania konia z UNRRY nie pozwolił zastąpić się kaskaderem

kliknij w zdjęcie i zobacz więcej

Tej sceny w filmie "Nie ma mocnych" nie było.

Kliknij w zdjęcie i zobacz więcej

Sceny z pogrzebu Babci Eleonory kręcone były w okresie letnim a śnieg to pokruszony styropian  i sól

Zobacz kolekcję autografów,które otrzymaliśmy od twórców, aktorów, oraz osób związanych z filmem

gif z filmu "Sami swoi"
scena z filmu Nie ma mocnych
1405189780_cnwgh7_600.jpg
plakat-jak-kargul-z-pawlakiem_edytowane_
lubomierz plakat.jpg
festyn Sami Swoi w Dobrzykowicach

Sami swoi z Dobrzykowic

W zacisznej uliczce za kościołem stoją dwa przedzielone płotem domy, których nie widać z głównej drogi. Ale to w tym miejscu rozpoczęła się największa przygoda ich mieszkańców i całej miejscowości.  W latach sześćdziesiątych uliczka zapełniła się na długi czas ekipą filmowców, którzy między innymi przed tymi domami nakręcili sceny najlepszej polskiej komedii "Sami Swoi''.

więcej

"Sami Swoi": Na czym polega fenomen ulubionej komedii Polaków?

Występował w różnych teatrach, zagrał w blisko czterdziestu filmach. Zajmował się też kabaretem i teatrem jednego aktora. Nie wiodło mu się jednak tak, jak tego chciał, mimo wielkiej popularności, jaką zdobył rolą Witii. I zamienił niepewność w Polsce na niepewność w Ameryce.

więce

Rozmowa z Andrzejem Mularczykiem

Wacław Kowalski i pierwowzór Pawlaka - Jan Mularczyk nigdy się nie spotkali, choć z planu "Samych swoich" do Tymowej nie było daleko. Na pytanie: - Dlaczego? - Andrzej Mularczyk odpowiedział pytaniem: - A co mieliby sobie do powiedzenia?

więcej

 

50 lat filmu "Sami swoi"

W miłej i wręcz rodzinnej atmosferze odbyło się spotkanie miłośników trylogii Sylwestra Chęcińskiego zorganizowane przez pasjonata tych filmów Edwarda Masłowskiego. Mimo deszczowej pogody na spotkaniu stawili się pasjonaci z całej Polski. Okazją do spotkania było pięćdziesięciolecie filmu Sami swoi.

więcej

 

Sylwester Chęciński reyser filmu Sami swoi
Andrzej Mularczyk scenarzysta fulmu Sami swoi
Andrzej Mularczyk
scenariusz
Wacław Kowalsi w filmie Sa mi swoi
Władysław Hańcza w fimie Sami swoi
Jerzy Janeczek w filmie Sami swoi jako Witia Pawlak
Wacław Kowalski
Kazimierz Pawlak
Władysław Hańcza
Władysław Kargul
Jerzy Janeczek
Witia Pawlak
280581-352x500.jpg
9788394188559.jpg
sylwester-checinski-cd-w-iext46603265.jp
kazdy-zyje-jak-umie-w-iext34503309.jpg