top of page

 

 

                  OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL FILMÓW KOMEDIOWYCH

 

Festiwal odbywa się w Lubomierzu od 1997 roku.
Najlepsza komedia festiwalu zostanie nagrodzona przez publiczność Złotą Kosą. W plebiscycie "Filmu" i gazety "Sami Swoi" Złote, Srebrne i Brązowe Granaty otrzymają najśmieszniejsze filmy roku, a Kryształowe Granaty - najkomiczniejszy aktor i najkomiczniejsza aktorka.
Pokazom filmowym towarzyszą występy piosenkarzy, zespołów muzycznych, kabaretów i spotkania z twórcami i wykonawcami filmowymi.
"(...) lubomierski festiwal to impreza wyjątkowa, to impreza mająca swój urok, a zawdzięcza go przede wszystkim niepowtarzalnym organizatorom, którzy do tak niedużego miasta byli w stanie zaprosić tyle sław, a kilkudziesięciu tysiącom gości zapewnić dobrą i niezapomnianą zabawę."

  Festiwal Sami Swoi jest imprezą poświęconą polskiemu kinu komediowemu. Odbywa się w Lubomierzu – miasteczku, w którym realizowane były zdjęcia do najbardziej znanej polskiej komedii „Sami Swoi” Sylwestra Chęcińskiego.  

 

  Pomysł zorganizowania w Lubomierzu festiwalu wyniknął z wyboru miasteczka na miejsce realizacji filmu Sylwestra Chęcińskiego. Najpierw powstała lokalna gazeta zatytułowana „Sami Swoi”, potem Muzeum Kargula i Pawlaka, aż wreszcie w 1997 r. zorganizowany został I Ogólnopolski Przegląd Polskich Komedii. Impreza od samego początku cieszyła się dużym powodzeniem, ściągając do Lubomierza nie tylko rzesze turystów i miłośników komedii, ale również znakomitych twórców filmowych – takich jak: Sylwester Chęciński, Anna Dymna, Witold Pyrkosz, Jerzy Turek, Jacek Bromski czy Radosław Piwowarski. Od trzeciej edycji, a więc od 1999 r. Przegląd przyjął nazwę Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych. Wtedy też, w konkursie ogłoszonym przez gazetę lubomierską „Sami Swoi” i Miesięcznik „Film”, po raz pierwszy nagrodzone zostały najśmieszniejsze filmy sezonu.

 

  W ramach Festiwalu odbywają się trzy konkursy. Pierwszy to Konkurs Główny, wyłaniający najlepsze polskie filmy komediowe prezentowane na ekranach w ostatnim sezonie. Jury przyznaje w nim Złoty, Srebrny i Brązowy Granat. Swoją nagrodę – „Granatowy Granat”, przyznaje również publiczność. Równolegle z Konkursem Głównym organizowany jest Konkurs Śmiesznego Kina Niezależnego „Zawleczka”. O główną nagrodę „Zardzewiałą Zawleczkę” walczą w nim filmy komediowe zrealizowane przez twórców niezależnych.
Ponadto, podczas Festiwalu Sami Swoi, organizowany jest plebiscyt publiczności na najkomiczniejszych polskich aktorów. Jego laureaci – aktor i aktorka – otrzymują „Kryształowe Granaty”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page