top of page
Kostiumy i rekwizyty z filmu Sami swoi

  Od premiery filmu „Sami swoi” minęło blisko pół wieku, Okazuje się że w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu znajdują się eksponaty i kostiumy z filmu Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zobacz galerię kostiumów

 

  Centrum Technologii Audiowizualnych jest spadkobiercą byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu . Dzięki pracom zainaugurowanym rok wcześniej udało się odrestaurować 40 kostiumów z polskich filmów, realizowanych we Wrocławiu.

Kostiumy - nierozerwalnie związane z filmami, w których zostały użyte i odgrywające dużą rolę w budowaniu postaci przez aktora - są doskonałym i niezwykle ważnym elementem w zakresie edukacji filmowej. Dlatego też, po udanej renowacji pierwszych kilkudziesięciu kostiumów z naszych zbiorów, podjęliśmy decyzję o kontynuacji prac, by przygotować możliwie najszerszą i najbardziej różnorodną kolekcję, a tym samym jak najbardziej atrakcyjną dla odbiorców. Dzięki rekonstrukcji możliwe jest utrwalanie bogatej historii polskiego filmu oraz przybliżanie jej zarówno kolejnym pokoleniom filmowców, jak i dzieciom i młodzieży - mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

  Projekt renowacji wspiera finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobnie jak w ubiegłym roku, tym razem również odnowionych zostanie 40 kostiumów. Swój dawny blask odzyskają kolejne suknie z ''Lalki'', a także stroje z filmów ''Sami swoi'', ''Nie ma mocnych'', ''Powrót wilczycy'' oraz z seriali ''Stawka większa niż życie'', ''Czterej pancerni i pies'' i ''Znak orła''. Prace potrwają kilka miesięcy.

  Każdy z kostiumów wymaga innego zakresu prac i zabiegów. Niektóre potrzebują czyszczenia i uzupełnienia ubytków, przy innych konieczne jest np. odbarwianie, by odzyskały swój pierwotny kolor. Aktualnie pracujemy m.in. nad kostiumami z trylogii Sylwestra Chęcińskiego, gdzie po trafnym zidentyfikowaniu fragmentów garderoby, niezbędne jest przywrócenie zniszczonym, patynowanym różnymi środkami tkaninom, choćby częściowo, ich pierwotnej elastyczności. W tym celu moczymy ubrania w mieszankach środków rozluźniających włókna. Dodatkowo, przy renowacji strojów z filmu "Sami swoi", musimy zwracać uwagę na różnice w barwach i wzorach kostiumów, pomiędzy oryginalną, czarno-białą wersją filmu, a wersją pokolorowaną - mówi Maria Duffek, kostiumografka, scenografka.

 

 

 

  Ukończona została już sukienka ślubna Ani Pawlakówny (Anny Dymnej) z filmu "Nie ma mocnych" Sylwestra Chęcińskiego. Zespół pracuje aktualnie nad renowacją garniturów weselnych Kargula i Pawlaka,

 

 

 

 

  Dotąd zaprezentowało 104 odnowione stroje z produkcji tworzonych w dawnej WFF. Odziane w nie manekiny stanęły w Studiu im. Zbigniewa Cybulskiego, ale docelowo muszą znaleźć inny dom - mówi dyrektor centrum, Robert Banasiak.

W zachowanych zbiorach zgromadzone są m.in. różnego rodzaju naczynia, szklane i ceramiczne, butelki o różnych kształtach oraz stare radia i telewizory. Jednymi z najbardziej okazałych przedmiotów są m.in. lektyka oraz ogromne, kilkumetrowe lustro z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, a także rower z popularnych „Samych Swoich”.

  Częścią świadectwa historii wrocławskiej Wytwórni są również stare kamery, wózki i reflektory, które przez niemal 60 lat służyły do realizacji filmów na Dolnym Śląsku. Zadania odrestaurowania zabytkowego sprzętu filmowego z powodzeniem podjął się wieloletni pracownik Wytwórni Filmów Fabularnych – Stanisław Kolenda. Wśród odnowionych urządzeń znajdują się m.in. działające do dziś kamery Arriflex BL 35 z lat 80-tych, kamera produkcji czechosłowackiej z lat 60-tych i wózek operatorski ELEMACK z lat 70-tych. Sprzęt ten, dzięki procesowi renowacji, obok kostiumów i rekwizytów stanowi również ważne źródło wiedzy filmowej.

 

www.filmstudioceta.pl

www.radiowroclaw.pl

www.mlodzi.wroclaw.pl

 

 

kostiumy z filmu Sami swoi
kostiumy z filmu Sami swoi
kostiumy z filmu Sami swoi
kostiumy z filmu Sami swoi
bottom of page