top of page
IMG_20211218_152151.jpg

Przed wejściem do Dolnośląskiego Centrum Filmowego zagościł krasnal z twarzą reżysera Sylwestra Chęcińskiego

                                                             

                                                               więcej

132494552_217574923324604_6274127989122545010_o.jpg

 Projekt tego dzieła od razu przypadł Chęcińskiemu do gustu.

Malarsko-ceramiczny mural powstawał przez sześć tygodni na ścianie szczytowej kamienicy we Wrocławiu  przy ulicy Hubskiej 37. Odsłonięty został 19 grudnia 2020 roku. Jest dziełem grupy artystycznej Czary - Mury.                                                                 więcej

Dominika Jarczok z Jankowic podczas  festiwalu rzeźb z piasku, w niemieckim Usedom stworzyła piaskowe rzeźby  Kargula i Pawlaka z popularnego filmu "Sami Swoi".

Podczas kręcenia scen ujeżdzania konia z UNRY przez Witię powstał pewien kłopot. Otóż koń wcale nie stawiał się spinającemu go Jerzemu Janeczkowi. Żeby w scenie było napięcie, musiała być dynamicznie sfilmowana. Drugi operator Andrzej Ramlau dreptał więc wokól konia i jezdzca, mimo że bolały go ręce od cięzkiej kamery. Asekurował go asystent, by nie zaplątał się w kable.

Ksiądz konsultant

Konsultantem do filmu w sprawach kościelnych był ksiądz proboszcz Michał Drymajło z parafii Gajkowo.
Oto fragment wywiadu z księdzem, który znalazłem w gazecie ( brak tytułu gazety oraz roku z którego pochodzi)
.

więcej

W scenie Gdy Kargul dostawał konia z UNNRY, Władysława Hańczę zastąpił dubler pan  Józef Jakubowski z Lubomierza. Do dnia dzisiejszego można obejrzeć autentyczny dokument, który znajduje się w muzeum Pawlaka i Kargula w Lubomierzu. Z dokumentu tego możemy się dowiedzieć jaką kwotę dostał za dwa dni zdjęciowe.

więcej

meczet w Kruszynianach

Czy cytaty z trylogii Sylwestra Chęcińskiego mogą przydać się w codziennym życiu?

Okazuje się ze tak. Przykładem może być Dżemil Gembicki, na co dzień opiekun meczetu w Kruszynianach, który opowiadając historię Tatarów w Polsce dwa razy zacytował fragment z filmu.

zobacz fragment filmu

 

 

Po  czym można poznać prawdziwego fana filmu "Sami swoi"?

zobacz zdjęcia

 

Zobaczcie mapę miejscowości  gdzie były kręcone sceny do filmów: Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć

więcej

prywatne muzeum "Sami swoi"

 

 

W Gostkowicach kolo Wrocławia z inicjatywy Edwarda Masłowskiego powstało prywatne muzeum poświęcone filmowi Sami swoi.

więcej

2016 rokiem Wacława Kowalskiego

 Radni podwarszawskiego Brwinowa docenili w ten sposób twórcę kultowej głównej roli w „Samych Swoich”.
   Urząd Gminy w Brwinowie tłumaczy , że wieloletni mieszkaniec Brwinowa jest uwielbiany przez kilka pokoleń widzów, a jego role w „Samych swoich”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć” przeszły do historii, podobnie jak słynny sąsiedzki spór między nim, a Władysławem Kargulem.
   Pretekstem do ustanowienia roku 2016 rokiem Wacława Kowalskiego jest setna rocznica jego urodzin, która przypada na początku maja. W ramach obchodów, w Brwinowie – przy rondzie jego imienia – powstało okolicznościowe graffiti.

W Brwinowie z okazji 100-lecia urodzin Wacława Kowalskiego została wybita moneta okolicznościowa z wizerunkiem aktora.

Miejscowości, gdzie były kręcone sceny do filmu "Sami swoi"

Dobrzykowice - filmowe Rudniki, gdzie stoją domy Pawlaka i Kargula

Lubomierz - rynek, gdzie Witia kupował kota

Sobótka Zachodnia  - kamieniołomy, gdzie Witia i Jadzka doznali miłosnych uniesień

Czernica Wrocławska - most kolejowy przez ktry jechał pociąg z repartiantami, oraz stacja kolejowa gdzie witano Jaśka

Kruplin Radomszczański - filmowe Krużewniki

Od premiery filmu „Sami swoi” minęło blisko pół wieku, Okazuje się że w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu znajdują się eksponaty i kostiumy z filmu Sami swoi

więcej

8 ciekawostek z filmu Sami swoi

 

 

Bardzo ciekawy materiał filmowy, w którym znajdziemy jak sam tytuł mówi - 8 ciekawostek z filmu Sami swoi

Najwięcej dubli miała scena, gdy sołtys przeciska się przez dziurę w płocie dzielącym podwórza Pawlaka i Kargula. Aleksander Fogiel musiał aż 28 razy powtarzać tę scenę. Reżyser twierdził, że za każdym razem chciał wydobyć z niej jakąś konkretną wizję, ale mu się nie udawało, stąd kolejne próby.

Studnia na podwórku Kargula, przy której Witia oznajmił Jadzce "że zbliska wygląda na trzy lata więcej" nie była prawdziwa. Filmowcy ustawili krąg betonowy, który udawał studnię...

W pierwszej części filmu głos Ilony Kuśmierskiej (Jadzka) zastąpiono głosem Elżbiety Kępińskiej.

.Jadzka w rzeczywistości była starsza od swojej filmowej córki Ani tylko o trzy lata. Do scen z retrospekcji rzeczywiście musiano ją specjalnie pogrubiać i postarzać. Zakładała nawet specjalnie przyciasne rzeczy.

W Polsce nazwisko Pawlak jest dość popularne - nosi je około 65 tys. osób. Nazwisko Kargul jest mniej popularne - nosi je około 2100 osób

Jerzy Janeczek (filmowy Wittia) w scenie ujeżdżania konia nie pozwolił zastapić się kaskaderem. Do sceny tej trenował dwa tygodnie w Książu pod Wałbrzychem.

Wacław Kowalski urodził się po to, żeby zagrać Pawlaka. Do czasu "Samych swoich" , pomimo że zagrał w około stu filmach - nie miał większych ról. Po tym filmie stał się znany. Nie otrzymał za tę rolę jednak żadnej nagrody filmowej. Jedyne honory, jakie nań spłynęły pochodziły od widzów.

Żeby nagrać scenę, w której przy płocie Kargul tłucze garnki, a Pawlak sierpem tnie koszule, realizatorzy filmu przywiezli całą przyczepę glinianych garnków! Koszul było trochę mniej, ale po każdej próbie albo nagranej scenie garderobiane szybko doszywały poucinane rękawy.

W drugiej części trylogii "Nie ma mocnych" podczas scen z wesela Ani i Zenka rolę perkusisty w kapeli weselnej odegrał mąż Anny Dymnej - Wiesław Dymny

Jak na lotnisku w Chicago mogli sie poczuc torunianie, którzy przyszli w sobote, 11 lutego 2006 r. na plac przed Cinema City. O 17.30 odslonieto tam pomnik Kargula i Pawlaka.
Orkiestra ludowa, kartony z nazwiskami bliskich trzymane przez licznie zgromadzona publicznosc, wielki billboard z wizerunkiem Kargula i Pawlaka lecacych do Ameryki i przykryte suknem postaci, glówni bohaterowie wieczoru - tak wygladal plac przed Cinema City                                                 .więcej

Ochrzczona przez samych swoich

Filmowe niemowle chrzczone przez niemieckiego księdza jako Pawełek, grała dziewczynka o imieniu Maria.Natomiast w rolę maleńkiej Ani wcieliła się dziewczynka z Domu Dziecka o imieniu Marta

                                              więcej

DOBRZYKOWICE

Wioska licząca 400 mieszkańców leżąca w woj. dolnośląskim w pow Wrocławskim, gmina Czernica. To tu właśnie Sylwester Chęciński w latach 1967 - 77 nakręcił trylogię o losach Pawlaka i Kargula: "Sami swoi" (1967r), "Nie ma mocnych" (1974r) i "Kochaj albo rzuć"(1977r). W Dobrzykowicach nakręcono 80% zdjęć plenerowych .                                      więcej

Biało-czerwone koszulki - takie, w jakich gra piłkarska reprezentacja Polski, zostały założone na pomnik Kargula i Pawlaka, bohaterów komedii "Sami swoi", który stoi przed kinem Cinema City w Toruniu. Z tyłu, na strojach, są nazwiska ich "właścicieli". Z przodu: rzucający się w oczy napis "Tyskie". To reklama jednego z piw, którego producentem jest Kompania Piwowarska.

"Super Express": Tusk i Kaczyński jak Kargul i Pawlak

Desygnowany na premiera Donald Tusk po przeniesieniu się z sejmowego hotelu do rządowej willi przy ul. Parkowej w Warszawie za sąsiada będzie miał... ustępującego szefa rządu Jarosława Kaczyńskiego, donosi "Super Express".
Prezes PiS zamierza wyprowadzić się z Parkowej najwcześniej na początku grudnia. Politycy będą więc spotykać się na... wspólnym podwórku. "Kargul, podejdź no do płota. Podejdź, jako i ja podchodzę...". - Czy takie dialogi już niedługo będą rozbrzmiewały za murami rezydencji rządowej? Znając relacje między politykami, nie jest to wykluczone.

Please reload

Czy wiecie że...

Sceny do pogrzebu babci Eleonory były realizowane latem. Na potrzeby filmu wszystkie drzewa na cmentarzu  zostały ogołocone z liści, aktorzy przebrani w kożuchy,  a styropian i sól udawały śnieg.

Czy wiecie że...

Dlaczego w filmie "Sami swoi" niektórzy aktorzy mówią nie swoim głosem?

Zagadkę tą wyjaśnia Dariusz Kożlenko - autor książki "Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów"

więcej

Książe Lubomierza

Podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu, Sylwester Chęciński otrzymał tytuł "Sylwester I, filmowy książę Lubomierza". Tytuł został przyznany przez władze miasta  za sławienie filmowego Lubomierza.

zobacz foto

Mini kino

Najmniejsze kino w Polsce znajduje się w Lubomierzu w Muzeum Kargula i Pawlaka, i składa się tylko z 9 miejsc siedzących! W rzeczywistości to pomniejszona replika kina Raj, które niegdyś funkcjonowało na terenie miasteczka. W tymże kinie odbyła się pierwsza nieoficjalna prapremiera filmu Sami Swoi. Jedną z najcenniejszych pamiątek znajdujących się w muzeum jest pierwsza kopia kultowej komedii podarowana przez reżysera Sylwestra Chęcińskiego.

Jimmy Carter w filmie "Kochaj albo rzuć"?

Podczas kręcenia filmu "Kochaj albo rzuć" zarejestrowano  obchody parady Kolumba. W materiale filmowym znalazło się ujęcie - przejeżdżającego ulicami prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera. Moment, w którym polityk macha do swoich wyborców i kłania się im, wmontowano do filmu w ten sposób, jakby odbiorcami jego pozdrowień mieli być właśnie Kargul i Pawlak. Ze względu na szacunek do głowy obcego mocarstwa zalecono jednak usunięcie tej sceny. 

Pomnik Kargula i Pawlaka

W Dobrzykowicach, miejscowości gdzie były kręcone sceny do filmów: Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć, w pięćdziesiątą rocznicę premiery pierwszej części filmu odsłonięto pomnik Pawlaka i Kargula.

Orły 2017. Sylwester Chęciński, z nagrodą za osiągnięcia życia

 Tegorocznym Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został  Sylwester Chęciński, reżyser kultowej serii „Sami swoi”, "Nie ma mocnych" i  "Kochaj albo rzuć:".

Serial 'Droga' opowiada perypetie i przygody kierowcy bazy transportowej PKS Mariana Szyguły, który w jednym z odcinków w pogoni za oszustem matrymonialnym odwiedza zagrody Pawlaka i Kargula.

więcej

Zdzisław Karczewski

Rozgłos przyniosła Karczewskiemu rola Jaśko Pawlaka w „Samych swoich”.
Sylwester Chęciński  nie był zachwycony tym, w jaki sposób Jaśko mówi, ale podczas kręcenia uznał, że wystarczy, jeśli jego polski zostanie „złamany” przez wtrącanie angielskich słówek. Pewna sztuczność, jaka w ten sposób powstała, wydawała się „na ucho” akceptowalna i przekonująca. Wyszło nie tak, jak sobie to wyobrażał, ale przy „Samych swoich” za późno było już na zmiany.

Ilona Kuśmierska w "Nie ma mocnych" i w 'Kochaj albo rzuć" zagrała matkę Ani Pawlakówny, była zaledwie o 3 lata starsza od wcielającej się w tę rolę młodziutkiej Anny Dymnej! Patrząc na zdjęcia obok, trudno w to uwierzyć.

Zabudowania w gospodarstwie sołtysa wsi Zarszyn Franciszka Gajewskiego zdobi mural przedstawiający Władysława Hańczę - filmowego Władysława Kargula i Wacława Kowalskiego - filmowego Kazimierza Pawlaka, bohaterów słynnej komedii "Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

zobacz foto


 

Rok 2016 rokiem Wacława Kowalskiego

  Radni podwarszawskiego Brwinowa docenili w ten sposób twórcę kultowej głównej roli w „Samych Swoich”.

   Pretekstem do ustanowienia roku 2016 rokiem Wacława Kowalskiego jest setna rocznica jego urodzin, która przypada na początku maja. W ramach obchodów, w Brwinowie – przy rondzie jego imienia – powstanie okolicznościowe graffiti.

Właściwe zdjecia do filmu rozpoczęły się 5 sierpnia, a zakończyły 11 listopada 1966 roku, przy czym 28 listopada potrzebna była powtórka zdjęciowa sceny "Na cmentarzu". Okres zdjęciowy trwał łącznie 106 dni i obejmował 69 dni zdjęciowych.

  Wacław Kowalski uczestniczył w 34 dniach zdjęciowych, a Władysław Hańcza w 25 dniach.

Czy pamiętacie małego Mareczka z filmu "Nie ma mocnych", ktory na świnki wołał cip,cip...W rolę tą wcielił się Aleksander Pociej- dziś senator RP

Zobacz powiązania rodów Pawlaka i Kargula

 

zobacz drzewo genealogiczne

Gdyby te filmy powstaly dzisiaj, to Sylwester Chęciński mógłby sobie kupic wyspę na jakimś egzotycznym morzu. Kazda z komedii przyniosła dwudziestokrotny zwrot kosztów produkcji, a "Wielki Szu" jeszcze wiecej. Policzono, że Chęciński w latach 60 utrzymywał całą polską kinematografię, bo wyrównywał straty z filmów innych reżyserów - powiedział: Waldemar Krzystek, rezyser:

Jan Pietrzak zagrał w "Kochaj albo rzuć" epizodyczną rolę radiowca z polonijnej rozgłośni. Sceny te były kręcone w warszawskim studio, a nie w Chicago jak wielu ludzi mysli.

Film "Sami swoi" ma rodowód radiowy. Najpierw było słuchowisko, które zostało przetransponowane na film. Audycję reżyserował Andrzej Łapicki. Wojciech Siemion grał Pawlaka.

Stacja Rudniki ( gdy witano Jaśka) to stacja w Czernicy Wrocławskiej - zagrody Rudnik to Dobrzykowice pod Wroclawiem i częsściowo Radomsko pod Częstochową, a ich wnętrza to atelier, 80 procent filmu to plenery

W "Sami swoi" krowa Kargula miała dublerkę. Tuż przed tym, jak mieli ją uśpić, żeby zagrała Kargulową Mućkę zabitą przez minę, okazało się, że jest cielna. Nie można jej więc było usypiać i reżyser musiał znaleźć drugą..

Myszy, które harcowały w stodole Pawlaka i Kargula, nie były prawdziwe - dzień przed zdjęciami przywieziono dwie skrzynki białych ze sklepów zoologicznych i przed nagraniem "farbowano" je popiołem...

Na cztery tratwy wojskowe wprowadzono półtoratonową młockarnię i silnik. W tle słychać było ścieżkę muzyczną z filmu "Sami Swoi". Na tratwie zaś dziewiętnastoosobowa załoga, a wśród nich Kargul, Pawlak, Mania, Jadźka, Wicia, Kokeszko, Sołtys, Milicjant, Ksiądz i wiele innych osób odgrywało scenki z filmu. Było bicie garnków, rwanie koszul i chrzciny Ani.

więcej

Reżyser filmu Sylwester Chęciński zażyczył sobie aby w drugiej części trylogi świnia udająca dzika miała uśmiech na pysku. Jak przekonać świnię do uśmiechu?. W tym celu został zatrudniony treser zwierząt . Franciszek Szydełko

więcej

Każdy kto oglądał film pod tym samym tytułem, powinien przeczytać te książki. Nie są one idealnym odbiciem akcji filmu, lecz zawierają równie wielką dawkę humoru. Trochę różnią się od swoich pierwowzorów filmowych postaci Kazimierza Pawlaka i Wlodzimierza Kargula, zachowują jednak swój niepowtarzalny urok, związany z polskimi kresami wschodnimi. Ich losy są swoistym odbiciem klimatu i atmosfery zasiedlania tzw. ziem odzyskanych.

zobacz cytaty

Język kresów wschodnich..

Pawlak i Kargul w filmie mówią i używają słów i zwrotów, których najmłodsze pokolenie nie rozumie.Zobacz słownik Kresów Wschodnich

W Susciu rodznnym mieście Sylwestra Chęcińskiego do obiegu wprowadzony został dukat lokalny pod nazwą 7 szypotów. Na rewersie monety znajdą się postacie Kargula i Pawlaka przy słynnym płocie.

Cy wiecie że...

Myszy, które harcowały w stodole Pawlaka i Kargula, nie były prawdziwe - dzień przed zdjęciami przywieziono dwie skrzynki białych myszek z sklepu zoologicznego i przed nagraniem "farbowano" je popiołem.

Lubomierz

W Lubomierzu kręcono sceny do wielu filmów. Pierwszym był nakręcony w 1958 roku "Krzyż Walecznych" Kazimierza Kutza, pózniej m.in. "Maratonczyk" Marka Ciecierskiego. Rosjanie zaś nakręcili tu film "Daleko na Zachodzie". Największą popularność z filmów nakręconych w mieście zdobyła jednak komedia "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego.

                                                                                   więcej

Please reload

bottom of page