Pierwowzorem do powstania filmu "Nie ma mocnych" był serial "Droga", a właściwie jeden z jego odcinków pt. "Rysopis uwodziciela", w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Serial powstał w 1973 r. a jego premiera w telewizji była w styczniu 1975.
Za namową kierownika zespołu filmowego "Iluzjon", Czesława Petelskiego, postanowiono sięgnąć do historii Pawlaka i Kargula. Scenariusz okazał się na tyle interesujący, iż Petelski zdecydował się na produkcję filmu kinowego, odpowiednio poszerzonego o dodatkowe wątki fabularne. Realizowano więc jednocześnie serial oraz film długometrażowy. Przy produkcji filmu i serialu konieczna była dwukrotna inscenizacja tych samych scen. Serial realizowany był na taśmie czarno-białej, a film kinowy na kolorowej, co wymuszało konieczność odmiennych ustawień oświetlenia.
Premiera filmu "Nie ma mocnych" odbyła się kilka miesięcy wcześniej niż emisja telewizyjna serialu, co wzbudziło protesty widowni oraz krytyków
Serial 'Droga' opowiada perypetie i przygody kierowcy bazy transportowej PKS Mariana Szyguły, który w jednym z odcinków w pogoni za oszustem matrymonialnym odwiedza zagrody Pawlaka i Kargula.
Ta sama scena z serialu Droga - Rysopis uwodziciela i z filmu Nie ma mocnych, gdy Zenek wypowiada słynną kwestię:
– Teraz trzeba ekonomicznie główkować, a nie grząźć w sentymenty. Epoka stawia wymagania. Czworonogi sprzedać, ciągnik kupić, pełną mechanizację zaprowadzić.
Ręce w kieszeń, krawat na szyję, konto w banku, wódka w lodówce i można świat doganiać.