top of page
Wpadki w filmie Sami swoi

Bardzo ciekawa scena.Kargul rzuca w Pawlaka obciętym ogonem konia, do płotu podbiega Jaśko i jakaś całkiem inna osoba.

W jednej sekundze sołtys zmienia mejsce w tłumie

 

John (Jaśko) Pawlak był kawalerem, dlaczego na jego palcu jest obrączka? .

 

Scena z powitania Jaśka w domu. Na ścianie wisi portret ślubny Witi i Jadzki. Za ramami portretu wsadzone są pocztówki od Jaśka z Ameryki: pocztówki są ułożone w innej kolejności.

Rewelacyjna gafa z napisem 3 x NIE. Okazuje się że są trzy różne napisy na ścianie stodoły podczas kręcenia filmu.

Kot, którego kupil Witia na targu - to nie ten sam co łapał myszy w kargulowej stodole.

Na zdjęciu lewym na parapecie stoją kwiatki, ale gdy Witia podchodzi do okna - kwiatki znikają .

 

Pawlak z rodziną jedzie cięzarówką do nowego domu. Na błotnikach samochodu siedzi dwóch zolnierzy armii radzieckiej, ale gdy wjezdzają na posesje siedzi już tylko jeden zolnierz. Co stało sie z drugim?

 

Pawlak wrócił z rozprawy sądowej o kota. Na zdjęciu lewym stoi przed stodołą i sekunde pózniej gdy wszedł do stodoły: łańcuszek od zegarka wisi na różnych wysokościach.

 

Pawlak z rodziną jadą na dworzec przywitać Johna (Jaśka). Na zdjęciu lewym przed zepsutym samochodem mała dziewczynka ma majtki szare, a chwilę potem na dworcu juz ma białe.

Scena z walki o kota. Na sznurze wisi bielizna i duże przescieradło, ktore raz jest , a raz go nie ma.

Pawlak i Witia wprowadzają babke do piwnicy. Pawlak trzyma babkę za prawą ręke a Witia za lewą, ale gdy weszli do piwnicy to trzymali odwrotnie.

Rozbite jajko na scianie budynku - ślad jest raz bliżej okna, a raz bliżej drzwi.

Pogrzeb babci Eleonory. Ziemia Przywieziona z Krużewnik zmienia barwę z jasnej na czarną.

Scena z powitania Jaśka na dworcu. Zegar peronowy wskazuje godz. 4.30, a sekundę pózniej jest już 2.30

Pawlak i Kargul stoją nad martwą krową. W głębi kadru widac słup wysokiego napięcia. Zasięgnąłem opinii u energetyka, który stwierdził iż słupy takie z wiszącymi izolatorami powstały dużo pózniej.

Pawlak i Witia uciekają do stodoły przed strzałami. W drzwiach stodoły widać wyraznie otwory wywiercone przez pirotechników, w których założyli oni ładunki wybuchowe imitujące strzały.

Scena z chrztu Pawełka. Na zdjęciu lewym Pawlak nabiera bimber z beczki do bańki - widać wyraznie że beczka nie jest pełna. Na zdjęciu prawym Kokeszko myje twarz w beczce - beczka jest prawie pełna.

Czy numer czołgu 102 nie powinien być zarezerwowany do filmu " Czterej pancerni i pies".

Znikające wiaderko i zmieniająca się koszula na płocie.

Scena z walki o kota.Witia jest w jasnej koszuli, ale gdy wbiega do domu koszula robi się ciemna

Wpadki w filmie Nie ma mocnych

Okiennice w domu Pawlaka są otwarte, ale w następnym ujęciu są już zamknięte.

W zależności od ujęcia dekoracja domu przygotowana na wesele zmienia się.

Pawlak leży w łóżku, w tyle widać otwarte drzwi,ale kiedy Ania wchodzi z księdzem to drzwi byly zamknięte.

Kiedy Kargul stoi przy samochodzie Pawła ma na sobie niebieską koszulę, ale chwilę potem przy łóżku Pawlaka ma koszulę żółtą i bezrękawnik

Żona Pawła kiedy wysiada z samochodu na podwórku ma na szyi naszyjnik, ale kiedy znajduje się w domu przy łóżku Pawlaka nie ma tego naszyjnika

kwiatek1.jpg

Mania przynosi Ani sukienkę slubną do przymierzenia, prosze zwrócić uwagę na kwiatki na stole w wazonie z lewej strony są białe a z prawej czerwone. Gdy po chwili Ania wychodzi ubrana w sukienkę slubną kwiatki w wazonie na stole są odwrotnie, najpierw są czerwone a potem białe..

W zależności od ujęcia kombajny są inne.

Kiedy przychodzi ksiądz do Pawlaka, aby się wyspowiadał ma na sobie bordową stue, ale kiedy wychodzi ma ona kolor biały.

Scena z polowania. Na zdjęciu lewym Kargul wiąże świnie udającą dzika za lewą nogę, ale gdy Pawlak idzie z nią przez las - sznurek jest na nodze prawej.

Wpadki w filmie Kochaj albo rzuć

Scena gdy Ania z Shirley wychodzą z kuchni, na podłodze widać ułożone szyny do przesuwania kamery. Aktorzy z trudem starają sie je ominać.

Zenek przyjeżdża nowym traktorem na pole - traktor jest bez rejestracji, ale chwilę potem kiedy robią wspólne zdjęcie - traktor posiada numer rejestracyjny.
Na podstawie tych dwóch zdjęć doszedłem do wniosku, że są to dwa różne ciągniki - bieżnik na przednich kołach jest inny.

Podczas pobytu w studio radiowym widac wyrazną różnice w ustawieniu przedmiotów na stole. Natomiast z tyłu na ścianie widnieje czarna tablica, na której podczas jednego ujęcia sa kółka, a po chwili ich niema.

Pawlak i Kargul kłócą się przy nowym traktorze.W głębi kadru widać przez ułamek sekundy biegnące dziecko, które prawdopodobnie oglądało z ciekawości jak kręcony jest film.

Ania w zależności od sceny ma inne bluzki: 1-scena gdy odbiera zaproszenie do Ameryki(bluzka w kwiatki), 2- scena za stodołą (bluzka niebieska), 3 - scena podczas czytania listu( ponownie bluzka w kwiatki). Coś za często Ania się przebierała i do tego raz nałozyła używaną bluzkę.

Ania otrzymuje list od Johna z zaproszeniem do Ameryki. Koperta z listem jest otwarta

Ania powraca z egzaminów. W lewej ręce trzyma torebkę - sekundę pózniej torebka jest w ręce prawej.

Ania, aby wyłączyć telewizor - wyciąga z gniazdka sznur( zdjęcie lewe).Pawlak na zdjęciu prawym włącza telewizor przyciskiem. Telewizor niepowinien się włączyć ponieważ Ania wcześniej wyjęła sznur z gniazdka.

Pawlak i Kargul w kancelari adwokata Września. Na biurku ołówki w kubku, które raz są a raz nie ma.

Ania dostaje zaproszenie od Johna do Ameryki. W głębi kadru widać telewizor , na którym świecznik raz jest, a raz go nie ma

Pawlak i Kargul ścinają drzewo, które tarasuje wjazd do nowego garażu. Na zdjęciu lewym widać wyraznie że drzewo rośnie przy samym garażu, ale w czasie kłótni (zdjęcie prawe) do okoła drzewa jest dużo miejsca.Gdy drzewo upada wyraznie widać w tle inne budynki a nie garaz. To nie było to same drzewo

bottom of page