top of page

W Lubomierzu kręcono sceny do wielu filmów. Pierwszym był nakręcony w 1958 roku "Krzyż Walecznych" Kazimierza Kutza, pózniej m.in. "Maratonczyk" Marka Ciecierskiego. Rosjanie zaś nakręcili tu film "Daleko na Zachodzie". Największą popularność z filmów nakręconych w mieście zdobyła jednak komedia "Sami swoi" Sylwestra Checińskiego.
W Lubomierzu znajduje się Muzeum Pawlaka i Kargula poświęcone bohaterom filmów Chęcińskiego "Sami swoi" i "Nie ma mocnych".Muzeum to mieści się w XVI-wiecznej budowli (Dom Płóciennikow) przy głównej ulicy w Lubomierzu tj. Placu Wolnośći 21. W pierwszej sali można obejrzeć fragmenty filmu "Sami Swoi" wyświetlone na niewielkim płótnie. Zobaczyć plakaty zapowiadające ten film i usiąść na krześle, które towarzyszyło pierwszemu pokazowi tej komedii. Dalej przy płocie stoją lalki Kargula i Pawlaka, które można zobaczyć w ruchu np. podczas odbywającego się festiwalu. W pozostałej części znajdują się eksponaty, które brały udział w nagraniu filmu. Można także nabyć pamiątki takie jak ziemia z Krużewnik i granaty do świątecznego ubrania.
W mieście można też podziwiać pomniki Kargula i Pawlaka, stanąć na ulicy noszącej ich imię, kupić miejscową gazetę zatytułowaną oczywiście "Sami swoi" lub np. woreczek z "oryginalną" ziemią z Krużewnik, czy też miniaturę najbardziej słynnego płotu w Polsce. Nowa imprezą, ale też bardzo popularną jest organizowany co roku w sierpniu Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych

bottom of page