top of page

Mister September odszedł we wrześniu

 

 


  Robert Lewandowski, dla którego ukoronowaniem kariery aktorskiej był udział w filmie Sylwestra Chęcińskiego "Kochaj , albo rzuć", został pochowany 21 września 2006 r. na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles, na przedmieściu Chicago.

 

 

 

 


  W tej popularnej komedii filmowej Lewandowski odegrał rolę polonijnego adwokata o nazwisku Wrzesień, zmuszonego do zmiany nazwiska na September, gdyż sierżant w amerykańskim wojsku nie był w stanie wymówić jego nazwiska.Podczas uroczystości pogrzebowych Robert Lewandowski był żegnany przez sporą grupę przyjaciół , znajomych i wielbicieli jego talentu. Kongres Polonii Amerykańskiej, którego R. Lewandowski był wieloletnim działaczem, reprezentował prezes Franciszek Spula w towarzystwie Kazimierza Musielaka, skarbnika Związku Narodowego Polskiego i sekretarza ZNP Johna Ordona.


  Udział w komedii "Kochaj , albo rzuć", spopularyzował Roberta Lewandowskiego również w Polsce. Od debiutu filmu w czerwcu 1977 roku, został on bardzo ciepło, wręcz spontanicznie przyjęty przez widownię. Krytycy podkreślali, że Chęcińskiemu udało się uniknąć wtórności wobec poprzednich utworów cyklu - "Samych swoich" i "Nie ma mocnych", i że dostarczył kolejnej porcji znakomitej rozrywki.
  Po uroczystościach pogrzebowych uczestnicy spotkali się w restauracji "Białego Orła", gdzie przy lunchu wspominano artystyczne sukcesy Roberta Lewandowskiego. Zaprezentowano film, który powstał z okazji 40 -lecia pracy artystycznej Lewandowskiego oraz montaż dźwiękowy, przypominający ostatnią audycję radiową "The Bob Lewandowski Radio Show" wyemitowaną ze stacji WSBC 1240 AM w Chicago 30 sierpnia 1991 roku.

pogrzeb Roberta Lewandowskiego
bottom of page