top of page

Film "Wacław Kowalski - Mieszkaniec Brwinowa" powstał w roku 2016 - w stulecie urodzin tego wielkiego Aktora. opowiada o życiu i pracy Artysty, który przez ponad 40 lat mieszkał w tym podwarszawskim miasteczku, wpisał sie na stałe w jego pejzaż - spoczywa na tutejszym cmentarzu. Jego imieniem nazwano rondo w centrum miasta, obok pojawił się olbrzymi murał z jego wizerunkiem.
Brwinowski filmowiec-dokumentalista Adam Gzyra, we współpracy z reżyserem teatralnym Waldemarem Matuszewskim, również brwinowianinem, postanowili utrwalić postać Artysty, jaką przechowują w swoich wspomnieniach mieszkańcy miasteczka i jego "koledzy po fachu", którzy w Brwinowie bywali.
W miarę rozwijania się kolejnych opowieści powstaje pytanie, na ile aktor Wacław Kowalski postrzegany był "w życiu" przez mieszkańców Brwinowa jako filmowy Pawlak, i na ile aktor grając rolę Pawlaka pozostawał z kolei takim, jakiego oni widzieli Go na ulicach swojego miasta w codziennych sytuacjach?
Twórcy filmu znacznie pogłębiają sylwetkę Aktora sięgając także do wspomnień rodzinnych - syna Jana Kowalskiego i wnuczki Olgi Kowalskiej; idąc tą drogą wracają do okresu wczesnej młodości Aktora i jego rodzinnej miejscowości, przekraczając próg jego brwinowskiego zacisza domowego. Jest to serdeczna, momentami bardzo osobista opowieść, nie stroniąca też od anegdot i humoru.

Autor  filmu: Adam Gzyra

Producent: Jacek Pachnik

Fundator tłoczenia płyt: Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś

Dystrybucja: Miesięcznik Linia

bottom of page