top of page
Górnik od Samych swoich

Wojciech Seredyński emerytowany sztygar kopalni miedzi w Lubinie

  Wojtka Seredyńskiego emerytowanego górnika kopalni miedzi w Lubinie można spotkać na każdej imprezie związanej z filmami Sylwestra Chęcińskiego Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć. Jego charakterystyczny strój nawiązujący do typowego kresowiaka za Buga wyróżnia go z tłumu uczestników festiwali, festynów lub spotkań związanych z kresami wschodnimi. Nieodłącznym rekwizytem Wojtka  jest stara walizka z tajemniczą zawartością. 

  Wojtek jest wielkim pasjonatem filmu Sami swoi, o którym wie chyba wszystko. odwiedził już wszystkie miejscowości, gdzie były kręcone sceny do kultowego filmu Sylwestra Chęcińskiego.

  - Film był tworzony na terenach Dolnego Śląska i my mieszkańcy możemy pewnych elementów dotknąć. Nie byliśmy świadomi tego, że nie będąc aktorami możemy  wziąć udział w tych wszystkich plenerowych scenariuszach. Kiedy zainteresowałem się tym, to powiedziałem sobie - ja muszę tam być, w tej miejscowości, jednej, drugiej, kamienicy, w tych zabudowaniach, w stodole. Od 1995 roku staram się być w tych miejscach. Wiele ludzi puka się w głowę, że co to za sensacja być w tych zabudowaniach?

 - A ja nie wyobrażam sobie, żeby nie być  na corocznym festynie "Sami swoi" w Dobrzykowicach.

Rozmowa Jerzego Janeczka  (filmowy Witia Pawlak)  z Wojtkiem Seredyńskim

IV Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych

 Legnica 2018 r

Wojtek Seredyński za swoją działalność na rzecz krzewienia pamięci osadników na ziemiach odzyskanych,  został odznaczony "Krzyżem Kresowym".

Miło nam że jeden z członków  Rodziny Sami Swoi został uhonorowany tak wysokim odznaczeniem.

bottom of page